Passiivmaja põhimõtted:
- Kompaktsus: passiivmajad püütakse ehitada geomeetrialt võimalikult kompaktsed, et vähendada hoone välispinda ruumi või põrandapinna kohta. Ideaalne on kuubi kujuline hoone
- Superisolatsioon: passiivmajadele iseloomulik paks soojustuskiht vähendab oluliselt läbi seinte, katuse ja põranda liikuvat soojusvoogu ja seega ka piirete U-väärtust.
- Avade paiknemine ja suurus: passiivmajadel paigutatakse põhiaknad lõunasse, lõunaakendest peab talvel päike sisse paistma, kuid suvel ei ole see soovituslik, seega väga oluline on akende varjutamine. Ida- ja lääneaknad võivad kergesti põhjustada kõrgeid temperatuure toas, seega neid on väga oluline enne simuleerida.
- Kõrgkvaliteediga aknad ja nende paigaldus: aknad on kui augud hoone isolatsioonis, seega tuleb neile väga suurt tähelepanu pöörata. Piisava taseme saavutamiseks tuleb kasutada väga hea kvaliteediga aknaid ning need tuleb ka korrektselt isolatsiooni ülekattega paigaldada.
- Soojustagastusega ventilatsioon: hoonest välja juhtiva õhu soojust kasutatakse ära tuppa juhitava õhu soojendamiseks, nii ei lähe energia kaduma.
- Külmasillavaba konstruktsioon: külmasillad peavad olema nii väiksed, et hoone sisepinnad oleksid temperatuuri poolest homogeensed.
- Hoonekarbi õhupidavus: passiivmaja peab olema õhupidav, see saavutatakse ühtse pideva õhupidava kihiga ning materjalide liitekohtade teipimise teel.
Passiivmajade kriteeriumid:
Saksamaal
- hoone kütteenergiavajadus ≤ 15 kWh/(m²a)
- hoone jahutusvajadus on maksimaalselt ≤ 15 kWh/(m²a)
- hoone kütte, sooja vee ja kogu majapidamise elektrienergia tarbimine kokku on primaarenergianäitajana ≤ 120kWh/(m²a)
- hoonekarbi õhupidavus mõõdetud 50 Pa rõhuerinevuse korral on maksimaalselt 0,6 1/h (korda tunnis).
Lõuna-Soomes:
- hoone kütteenergiavajadus ≤ 20 kWh/(m²a)
- hoone kütte, sooja vee ja kogu majapidamise elektrienergia tarbimine kokku on primaar energianäitajana ≤ 130kWh/(m²a)
Väikeelamute energiatõhususe miinimumnõuded Eestis:
Madalenergiahoone energiatõhususarv väikeelamutes ≤ 120kWh/(m2 a)
Liginullenergiahoone energiatõhususarv väikeelamutes ≤ 50kWh/(m2 a)
Netonullenergiahoone on hoone, mille energiatõhususarv on 0 kWh/(m2 a)
Energiatõhususarv [kWh/(m2 a)] – arvutuslik summaarne tarnitud energiate kaalutud erikasutus hoone standardkasutusel, millest arvatakse maha summaarne eksporditud energiate kaalutud erikasutus
Passiivmaja Eestis:
Eestis on ehitatud 4 passiivmaja sertifikaadiga elamut (seisuga 11.02.2015). Ilma sertifikaadita ja liginullenergiahooneid on tunduvalt rohkem.
- Õssu, seina U 0.079 W/(m2K)
- Toilas, seina U 0.109 W/(m2K)
- Õssu 2, seina U 0.079 W/(m2K)
- Põlvas, seina U 0.104 W/(m2K)
Kasutatud allikad:
Rahvusvahelise passiivmajade register (saksa keelne)
Hea külastaja. Kui leidsid lehelt kasulikku lugemist pane palun like mu ettevõttele, et saaksin ka tulevikus oma kogemusi Sinuga jagada.
[efb_likebox fanpage_url=”nordicconsult” box_width=”250″ box_height=”” locale=”et_EE” responsive=”0″ show_faces=”0″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]